Skip to content

26 Brighton AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 20, 1999

Property Information

Block29
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM5

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,178
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
18%
Improvement Value:$88,900
82%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,615+1.3%
2024$11,465+0.8%
2023$11,376+1.3%
2022$11,235-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5459, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1905