Skip to content

32 Brighton AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 29, 2000

Property Information

Block29
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM5

Building Details

Building Class45
Description2.5SF 3CG
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage34.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,100
20%
Improvement Value:$95,400
80%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,792+1.3%
2024$12,628+0.8%
2023$12,530-0.0%
2022$12,536-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5597, Page 150

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5341, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1905