Skip to content

174 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 26, 1996

Property Information

Block30
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM6

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,444
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
26%
Improvement Value:$73,800
74%
Total Assessment$100,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,748+1.3%
2024$10,609+0.8%
2023$10,527-0.0%
2022$10,532-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5079, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1925