Skip to content

166 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Jun 26, 1990

Property Information

Block30
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM6

Building Details

Building Class45
Description2.5SFR 2CG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,474
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,500
24%
Improvement Value:$77,500
76%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,919+1.3%
2024$10,778+0.8%
2023$10,695-0.0%
2022$10,700-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 4308, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1925