Skip to content

193 Maple StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Date
Nov 15, 1978

Property Information

Block31
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class0004
Description3SFR 1CG
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,960
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
22%
Improvement Value:$95,300
78%
Total Assessment$121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,028+1.3%
2024$12,860+0.8%
2023$12,760-0.0%
2022$12,766-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3265, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1905