Skip to content

51 Woodland AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2013

Property Information

Block18
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class45
Description3SFR 1CG
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,922
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,800
11%
Improvement Value:$107,700
89%
Total Assessment$121,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,007+13.3%
2024$11,476+0.8%
2023$11,387-0.0%
2022$11,392-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905