Skip to content

169 Maple StKearny, NJ 07032

Built 1969

Last Sale Date
Jun 19, 1998

Property Information

Block31
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM6

Building Details

Building Class17
Description2SF 1BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,332
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,200
19%
Improvement Value:$64,100
81%
Total Assessment$79,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,489+1.3%
2024$8,380+0.8%
2023$8,315-0.0%
2022$8,319+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5309, Page 261

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4293, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1969