Skip to content

265 Maple StKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block37
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
29%
Improvement Value:$60,800
71%
Total Assessment$86,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,206+1.3%
2024$9,088+13.0%
2023$8,042-0.0%
2022$8,046-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 9605, Page 427NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 8562, Page 100Recorded7/11/2008

Property Built

Built

Year Built: 1910