Skip to content

92 Windsor StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block37
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,856
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,400
13%
Improvement Value:$85,900
87%
Total Assessment$99,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,271+1.3%
2024$9,151+0.8%
2023$9,080-0.0%
2022$9,084-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 9802, Page 866NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/18/2024

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 6094, Page 306Recorded12/18/2002

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 5549, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1915