Skip to content

133 Bergen AveKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 15, 2006

Property Information

Block37
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM9

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,972
Acreage18.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,000
17%
Improvement Value:$62,000
83%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,029+1.3%
2024$7,925+0.8%
2023$7,864-0.0%
2022$7,868-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 8067, Page 111NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/8/2006

Property Built

Built

Year Built: 1910