Skip to content

258 Maple St

Kearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Feb 26, 2009

Property Information

Block38
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM9

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,072
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
35%
Improvement Value:$65,000
65%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,705+1.3%
2024$10,567+0.8%
2023$10,485-0.0%
2022$10,490-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 8658, Page 541Recorded4/13/2009

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 8130, Page 62NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/13/2007

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 7944, Page 126NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/14/2006

Property Built

Built

Year Built: 1925