Skip to content

278 Maple StKearny, NJ 07032

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2013

Property Information

Block38
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM9

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,033
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,100
17%
Improvement Value:$114,400
83%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,826+1.3%
2024$14,635+0.8%
2023$14,522-0.0%
2022$14,529-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,033DeedBook 6030, Page 33Recorded8/12/2002

Property Built

Built

Year Built: 1981