Skip to content

100 Johnston AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 23, 2011

Property Information

Block3
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class16
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,380
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
24%
Improvement Value:$39,000
76%
Total Assessment$51,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,513+1.3%
2024$5,442+0.8%
2023$5,400-0.0%
2022$5,402-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 8830, Page 850Recorded1/27/2012

Property Built

Built

Year Built: 1900