Skip to content

353 Belgrove Dr

Kearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Date
Mar 7, 1994

Property Information

Block42
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,008
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
22%
Improvement Value:$84,400
78%
Total Assessment$107,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,529+1.3%
2024$11,381+0.8%
2023$11,292-0.0%
2022$11,298-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4702, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1925