Skip to content

2-6 Hillside AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block42
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class45
Description2SF CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,480
Acreage51.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,900
37%
Improvement Value:$76,500
63%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,996+1.3%
2024$12,828+0.8%
2023$12,729-0.0%
2022$12,735-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925