Skip to content

129 Brighton AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Date
Jul 13, 2001

Property Information

Block44
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM8

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
32%
Improvement Value:$85,700
68%
Total Assessment$126,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,488+1.3%
2024$13,314+0.8%
2023$13,211-0.0%
2022$13,217-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5841, Page 158

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4747, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1915