Skip to content

24-26 Halstead StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Nov 25, 2015

Property Information

Block45
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM8

Building Details

Building Class45
Description2SB 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,656
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
37%
Improvement Value:$65,500
63%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,133+1.3%
2024$10,990+0.8%
2023$10,904-0.0%
2022$10,910-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft2,656DeedBook 9104, Page 935Recorded3/9/2016

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 7033, Page 324Recorded4/1/2003

Property Built

Built

Year Built: 1915