Skip to content

66 Halstead StKearny, NJ 07032

Built 1973

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 25, 1997

Property Information

Block47
Lot16.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,368
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,700
19%
Improvement Value:$67,000
81%
Total Assessment$82,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,853+1.3%
2024$8,739+0.8%
2023$8,671-0.0%
2022$8,675-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5109, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1973