Skip to content

85 Park PlKearny, NJ 07032

Built 1964

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Jul 18, 2017

Property Information

Block49
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,923
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,700
30%
Improvement Value:$92,100
70%
Total Assessment$131,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,109+1.3%
2024$13,927+0.8%
2023$13,819-0.0%
2022$13,826+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$418,000

From:

To:

Sq Ft1,923DeedBook 9223, Page 565NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/28/2017

Property Sale

Sale
$418,000
DeedBook 9223, Page 565

Property Sale

Sale
$482,000

From:

To:

Sq Ft1,923DeedBook 7998, Page 90Recorded9/13/2006

Property Built

Built

Year Built: 1964