Skip to content

86 Park PlKearny, NJ 07032

Built 1988

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block49
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF2BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,516
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
36%
Improvement Value:$89,800
64%
Total Assessment$139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,933+1.3%
2024$14,741+0.8%
2023$14,627-0.0%
2022$14,634-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,516DeedBook 9778, Page 425Recorded10/16/2023

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,516DeedBook 8640, Page 479Recorded12/17/2008

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3986, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1988