Skip to content

120 Park PlKearny, NJ 07032

Built 1989

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 27, 2017

Property Information

Block49
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF2BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,738
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
38%
Improvement Value:$77,800
62%
Total Assessment$126,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,488+1.3%
2024$13,314+0.8%
2023$13,211-0.0%
2022$13,217-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,738DeedBook 8784, Page 44Recorded3/24/2011

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5510, Page 1

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 4138, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1989