Skip to content

99 William StKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$28,500
Last Sale Date
May 4, 1970

Property Information

Block49
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,169
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,300
42%
Improvement Value:$47,400
58%
Total Assessment$81,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,746+1.3%
2024$8,633+0.8%
2023$8,566-0.0%
2022$8,570-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 3078, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1928