Skip to content

71 William StreetKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block49
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,523
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
32%
Improvement Value:$63,100
68%
Total Assessment$92,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,934+1.3%
2024$9,806+20.7%
2023$8,126-0.0%
2022$8,130-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$431,000

From:

To:

Sq Ft1,523DeedBook 9603, Page 711NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/6/2021

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 8454, Page 211Recorded3/4/2008

Property Built

Built

Year Built: 1928