Skip to content

2 Wilkinson TerrKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Aug 23, 2022

Property Information

Block49
Lot76
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,596
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,300
28%
Improvement Value:$75,300
72%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,197+1.3%
2024$11,053+0.8%
2023$10,967-0.0%
2022$10,973-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,596DeedBook 9708, Page 328Recorded11/7/2022

Property Built

Built

Year Built: 1928