Skip to content

6 Wilkinson TerrKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block49
Lot78
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
29%
Improvement Value:$55,100
71%
Total Assessment$77,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,307+1.3%
2024$8,200+0.8%
2023$8,136-0.0%
2022$8,140-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 9123, Page 521Recorded6/7/2016

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 8858, Page 464NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded7/6/2012

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 8858, Page 464

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,970DeedBook 7291, Page 155NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/28/2004

Property Built

Built

Year Built: 1928