Skip to content

8 Wilkinson TerrKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jun 11, 2003

Property Information

Block49
Lot79
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
31%
Improvement Value:$49,300
69%
Total Assessment$71,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686+1.3%
2024$7,587+0.8%
2023$7,528-0.0%
2022$7,532-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 7102, Page 1112Recorded8/4/2003

Property Built

Built

Year Built: 1928