Skip to content

20 Wilkinson TerrKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2005

Property Information

Block49
Lot86
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,424
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
30%
Improvement Value:$53,600
70%
Total Assessment$77,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,243+1.3%
2024$8,137+0.8%
2023$8,073-0.0%
2022$8,077-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5931, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1928