Skip to content

19 Peden TerraceKearny, NJ 07032

Built 1953

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block49
Lot94
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SFR1BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage978
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
48%
Improvement Value:$46,700
52%
Total Assessment$89,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,624+1.3%
2024$9,500+0.8%
2023$9,426-0.0%
2022$9,431-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft978DeedBook 9627, Page 789Recorded1/5/2022

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft978DeedBook 8918, Page 965NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1953