Skip to content

11 Peden TerrKearny, NJ 07032

Built 1953

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Dec 10, 1999

Property Information

Block49
Lot99
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1SF BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,464
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
44%
Improvement Value:$53,900
56%
Total Assessment$97,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,395+1.3%
2024$10,261+0.8%
2023$10,181-0.0%
2022$10,186-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5550, Page 245

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4910, Page 5

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4283, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1953