Skip to content

138 Johnston AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Dec 18, 1972

Property Information

Block4
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM3

Building Details

Building Class45
Description3SFR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
17%
Improvement Value:$62,900
83%
Total Assessment$75,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,072+1.3%
2024$7,968+0.8%
2023$7,906-0.0%
2022$7,909-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 3133, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1900