Skip to content

2 Butler PlKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Date
Feb 25, 1994

Property Information

Block51
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description2SF 3CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,620
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
31%
Improvement Value:$69,200
69%
Total Assessment$100,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,780+1.3%
2024$10,641+0.8%
2023$10,558-0.0%
2022$10,563-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4701, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1928