Skip to content

40 William StKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Date
Dec 15, 1995

Property Information

Block41
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description2SF BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,609
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
29%
Improvement Value:$59,600
71%
Total Assessment$84,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,014+1.3%
2024$8,897+0.8%
2023$8,828-0.0%
2022$8,833-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4949, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1930