Skip to content

22 Rutland Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 24, 2014

Property Information

Block53
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,080
Acreage33.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
27%
Improvement Value:$64,200
73%
Total Assessment$88,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,420+1.3%
2024$9,299+0.8%
2023$9,227-0.0%
2022$9,231-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 8956, Page 1Recorded2/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920