Skip to content

191 Windsor StKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Aug 9, 1995

Property Information

Block55
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2SF 3CG
Dwellings4
ZoningR2
Sq Footage3,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
16%
Improvement Value:$91,800
84%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,701+1.3%
2024$11,550+0.8%
2023$11,460-0.0%
2022$11,466-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 4892, Page 125

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 3182, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1895