Skip to content

115 Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 27, 1998

Property Information

Block187
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM35

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
ZoningC1
Sq Footage3,463
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,100
18%
Improvement Value:$75,900
83%
Total Assessment$92,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,849+1.3%
2024$9,722+0.8%
2023$9,646-0.0%
2022$9,651-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5251, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1890