Skip to content

181 Windsor StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block55
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage2,646
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
13%
Improvement Value:$115,400
87%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,227+1.3%
2024$14,044+38.4%
2023$10,149-0.0%
2022$10,154-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,646DeedBook 9599, Page 869NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/22/2021

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft2,646DeedBook 9054, Page 41Recorded7/27/2015

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4700, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1900