Skip to content

196 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block248
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page46

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,563
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
17%
Improvement Value:$85,500
83%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,816+1.3%
2024$9,690+0.8%
2023$9,615-0.0%
2022$9,619-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,563DeedBook 9822, Page 642NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/16/2024

Property Sale

Sale
$339,200

From:

To:

Sq Ft2,563DeedBook 7558, Page 101Recorded5/19/2005

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5909, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1890