Skip to content

14 Trinity PlKearny, NJ 07032

Built 1967

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Aug 22, 2017

Property Information

Block63
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class45
Description2SFR BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,136
Acreage47.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
24%
Improvement Value:$105,100
76%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,805+1.3%
2024$14,614+7.0%
2023$13,662-0.0%
2022$13,668-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 9236, Page 46Recorded9/11/2017

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 8367, Page 200Recorded11/2/2007

Property Built

Built

Year Built: 1967