Skip to content

10 Park AveKearny, NJ 07032

Built 1966

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block49
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SFR 2BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,122
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
33%
Improvement Value:$89,300
67%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,259+1.3%
2024$14,075+0.8%
2023$13,966-0.0%
2022$13,973-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,122DeedBook 9598, Page 54Recorded9/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1966