Skip to content

68 S Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1958

Last Sale Date
Oct 10, 2003

Property Information

Block67
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,987
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
52%
Improvement Value:$75,200
48%
Total Assessment$157,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,892+1.3%
2024$16,675+2.7%
2023$16,231-0.0%
2022$16,239-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$229,000
DeedBook 5323, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1958