Skip to content

475-477 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$927,500
Last Sale Date
Jul 6, 2023

Property Information

Block69
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,072
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,300
86%
Improvement Value:$14,800
14%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,465+1.3%
2024$11,317+0.8%
2023$11,229-0.0%
2022$11,235-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$927,500

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 9772, Page 804Recorded9/21/2023

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
DeedBook 5891, Page 69

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3253, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1940