Skip to content

61 Quincy AveKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 4, 2019

Property Information

Block69
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage976
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,700
33%
Improvement Value:$49,900
67%
Total Assessment$74,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+1.3%
2024$7,883+0.8%
2023$7,822+7.9%
2022$7,249-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft976DeedBook 9503, Page 783Recorded8/26/2020

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4875, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1895