Skip to content

556 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block70
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,758
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
42%
Improvement Value:$71,200
58%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,253+1.3%
2024$13,082+0.8%
2023$12,980-0.0%
2022$12,987-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,758DeedBook 9656, Page 852Recorded4/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1910