Skip to content

26 Oakwood AveKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 18, 2018

Property Information

Block70
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2.5SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,589
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
44%
Improvement Value:$72,600
56%
Total Assessment$128,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,788+14.7%
2024$12,025+0.8%
2023$11,932-0.0%
2022$11,938-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,589DeedBook 9374, Page 361NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/17/2019

Property Sale

SaleMulti
$475,000
DeedBook 9374, Page 361

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,589DeedBook 9270, Page 586NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1910