Skip to content

78 Oakwood Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$38,713,681
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block71
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class---
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,570
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
51%
Improvement Value:$37,800
49%
Total Assessment$76,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211+1.3%
2024$8,105+0.8%
2023$8,042-0.0%
2022$8,046-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$38,713,681

From:

To:

Sq Ft1,570DeedBook 9898, Page 344NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded5/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1910