Skip to content

73 Pavonia AveKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Dec 3, 1976

Property Information

Block71
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,622
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,400
34%
Improvement Value:$69,900
66%
Total Assessment$106,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,379+1.3%
2024$11,233+0.8%
2023$11,146-0.0%
2022$11,151-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 3219, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1895