Skip to content

67 Pavonia Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Date
Jun 9, 1988

Property Information

Block71
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
36%
Improvement Value:$66,500
64%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,133+1.3%
2024$10,990+0.8%
2023$10,904-0.0%
2022$10,910-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3973, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1915