Skip to content

121 S Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2018

Property Information

Block75
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF 2BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,887
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
45%
Improvement Value:$67,500
55%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,199+1.3%
2024$13,029+0.8%
2023$12,928-0.0%
2022$12,934-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,887DeedBook 9333, Page 488NU CodeOutside sample period (5)Recorded8/21/2018

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5216, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1956