Skip to content

696 Passaic AveKearny, NJ 07032

Built 1959

Last Sale Date
May 30, 1991

Property Information

Block75
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SFR BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,440
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
45%
Improvement Value:$43,300
55%
Total Assessment$78,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,414+1.3%
2024$8,306+0.8%
2023$8,241-0.0%
2022$8,245-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4424, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1959