Skip to content

109 S Midland AveKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Price
$647,000
Last Sale Date
Aug 7, 2020

Property Information

Block75
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class45
Description2SF BG
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,406
Acreage48.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
29%
Improvement Value:$108,000
71%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,282+1.3%
2024$16,072+0.8%
2023$15,948+31.7%
2022$12,105-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$647,000

From:

To:

Sq Ft2,406DeedBook 9509, Page 455NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,406DeedBook 9459, Page 703Recorded12/31/2019

Property Sale

Sale
$195,000

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930